Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Kultura i folklor

Kultura i folklor

Gminę zamieszkują głównie górale pienińscy (ale mieszkańców Krośnicy zaliczono do grupy górali czorsztyńskich), dla których szacunek dla tradycji jest niesamowicie ważny. Dają temu wyraz na co dzień i częściej od święta strojem (kamizelka, kapelusz, portki), kultywowaniem obrzędów i tańców regionalnych. Pieniński strój ludowy (przynajmniej w tej męskiej odmianie) najłatwiej można spotkać podczas spływu przez przełom Dunajca, którego ostania końcowa przystań znajduje się właśnie w Krościenku. Strój pieniński jest obowiązkowym ubraniem flisaka pienińskiego, ale niestety nie zawsze on jest kompletny (poza kamizelką i kapeluszem), flisacy tłumaczą to tym, że trudne osuszyć grube, sukienne portki w przypadku ich kontaktu z wodą. Jednak przy okazji większych uroczystości kościelnych, pieniński strój ludowy noszony jest powszechnie np. w Boże Ciało. Daje się wtedy zauważyć to, że jest on bardziej zbliżony do stroju spiskiego niż np. do podhalańskiego.

W 1952 r. powstał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pieniny, który kultywuje i upowszechnia stare pienińskie tańce i obrzędy. Autentyczny pieniński folklor jaki prezentuje zespół na scenie sprawia, że w różnego rodzaju przeglądach czy to konkursach i festiwalach otrzymuje wiele wiele nagród in. nagrodę im. Oskara Kolberga, Srebrne Serce Żywieckie, dwukrotnie zespół wytańczył Brązową Ciupagę w czasie Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. W repertuarze „Pienin” znajdują się tańce pienińskie: polka „kąty”, stajerek, ogrodnik, obyrtany czy też zbójnicki, a przyśpiewki wychwalają piękno gór oraz pokazują życie górali z Pienin. Zespół występował w kraju i zagranicą, pokazując się na estradach w Niemczech, Francji, Belgii, Rumunii, Hiszpanii, Węgrzech, Bułgarii, Grecji, Austrii, Słowacji. Śmiało można napisać, że zespół zyskał międzynarodową sławę, której ukoronowaniem podczas pobytu we Włoszech był blisko 50 minutowy koncert przed obliczem Jana Pawła II. w 2013 r. zespół obchodził 60-lecie swojej działalności.

Od 1923 r. gra w Krościenku orkiestra dęta, działająca przy OSP. Uświetnia ona swoimi występami wszystkie ważne wydarzenia strażackie, społeczne i kościelne. Bierze udział w festiwalach i przeglądach zdobywając tam wiele nagród i wyróżnień. Występuje w kraju i zagranicą w ludowych strojach pienińskich, nieprzerwanie prezentuje wysoki poziom. W 2013 roku orkiestra uroczyście świętowała 90-lecie działalności.

Gminne Centrum Kultury
 w amfiteatrze „Pod Wierzbą” organizuje szereg różnych imprez, m. in.  Noc Świętojańską, Wianki na Dunajcu, Lato Krościeńskie, Biesiada nad Dunajcem. Sezon turystyczny w gminie rozpoczyna Wielka Majówka. W weekendy letnie w amfiteatrze odbywają się występy zespołów regionalnych, rozrywkowych, dyskoteki, kiermasze. W Grywałdzie w amfiteatrze również odbywają się stale festyny rodzinne. W galerii sztuki w sali GCK można oglądać wystawy, działa tam także kurs tańca oraz kursy nauki gry na różnych instrumentach.

W miescowości działa Gminna Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *