Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Krośnica

Dużym sołectwem jest  Krośnica, letniskowa wieś położona pod Lubaniem, dolną częścią oparta o szosę Nowy Targ – Krościenko, od której w kierunku południowym odgałęzia się droga do przystani flisackiej w Sromowcach Kąty. To doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki nad pobliski zalew czorsztyński. Górne zabudowania położone są na wysokości 700 m, dolne zaś 550 m. We wsi już coraz mniej zabudowań drewnianych, znajdziemy kilka ładnych kamiennych piwnic.

Nad osiedlem Sołtysiany wznosi się Sołtysia góra (696 m), zdudowana z andezytu. Ogólna powierzchnia miejscowości wynosi 800 ha, z czego na lasy przypada 30% a na łąki i pastwiska 25%.Na Krośnicy mieszka ok. 1000 osób.

Wieś powstała najprawdopodobniej w wieku XV, biorąc nazwę od rzeczki. Rozwinęła się w system zarębków. Staszic notował stąd „wody kwaśne”. W styczniu 1945 ucierpiała mocno wskutek działań wojennych.
Krośnica ma spore walory letniskowe: słoneczny klimat, osłone od wiatrów, rozległe lasy, interesujące okolice. Można stąd się wybrać na Wdżar, Lubań, do Czorsztyna czy w Pieniny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *