Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Krościenko – Szlaki turystyczne i rowerowe

Krościenko – Szlaki turystyczne i rowerowe.

Gmina Krościenko nad Dunajcem leży w pięknej, malowniczej kotlinie górskiej, na wysokości około 450 m n.p.m., pomiędzy pasmami Pienin, Gorców, i Beskidu Sądeckiego, u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka, dlatego też miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową dla:

Turystyki górskiej  stąd bardzo łatwo można znaleźć się na szczycie Marszałka, Lubania, Turbacza, Trzech Koron, Sokolicy, czy też przejść szlakiem Jana Pawła II na Przechybę i dalej do Starego Sącza. Ze szczytów tych gór można podziwiać niesamowite widoki łąk, pól, panoramę Pienin, Tatr czy Gorców.

Turystyki rowerowej  wykorzystujemy do tego przeróżne rodzaje szlaków komunikacyjnych – drogi gminne czy polne. Korzystając z np. wypożyczonego roweru można polepszać formę i wyruszać na dalsze i bliższe wycieczki, m.in: na Słowację do Czerwonego Klasztoru czy Leśnicy i dalej, do Jaworek, Szczawnicy, Szlakiem Gotyckim. Można też wybrać się na szlak rowerowy wiodący z Krościenka przez Tylmanową, Ochotnicę Dolną do Ochotnicy Górnej, czy do Szczawnicy przez Dzwonkówkę, Przechybę, Radziejową do Jaworek. Polecamy także szlak rowerowy z Krościenka przez Krośnicę do Czorsztyna, oraz z Krościenka przez Grywałd i Hałuszową do Niedzicy.

Turystyki kajakowej – wodnym szlakiem Dunajca. Wypożyczalnie kajaków i duże tradycje kajakarstwa zachęcają do wypraw nurtem Dunajca. Od 70 lat miłośnicy kajakarstwa spotykają się w czasie spływu kajakowego im. T. Pilarskiego. Wartki i kręty Dunajec jest rajem i wyzwaniem dla miłośników mocnych wrażeń spod znaku raftingu.

Wędkarstwa
 – w nurcie Dunajca na wędkarzy czekają pstrągi, brzany, lipienie, klenie i marzenie wędkarzy, łowiona przez nielicznych – „królowa” Dunajca – głowacica.

Krościenko to także dobra baza wypadowa dla narciarzy m.in. do Szczawnicy, Kluszkowiec czy do Niedzicy na Polanę Sosny.

Możliwości wycieczkowe /turystyka piesza/

Krościenko

Na Trzy Korony /982m/ – przez Górę Zamkową /tuż obok ruin Zamku Pienińskiego/ żółtym, potem niebieskim szlakiem,

* Na Trzy Korony – przez przełęcz Chwała bogu, żółtym szlakiem, szlak Krościenko – Trzy Korony

* Na Sokolicę /747 m/ – przez Czertezik, zielonym szlakiem, szlak Krościenko – Sokolica – Krościenko

* Na Czertezik /772 m/,

* Na Prehybę /1195 m/ – czerwonym szlakiem

Na Lubań /1211/ – czerwonym szlakiem, szlak Krościenko nad Dunajcem – Lubań

Hałuszowa

Trzy Korony – przez Macelak i przełęcz Chwała Bogu, niebieskim szlakiem,

*Zamek Czorsztyn – przez Halę Majerz, niebieskim szlakiem

Grywałd

Na Lubań /1211 m/ – zielonym szlakiem

Krośnica

Na Lubań – na przełęcz Drzyślawa i dalej, niebieskim szlakiem

Wycieczki po Krościenku najczęściej zaczyna się od rynku, na jego środku stoi stylowy ratusz, obudowany mnóstwem sklepików i punktów usługowych. Bank, bankomaty, apteka, posterunek policji również znajdują się w pobliżu Rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *