Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Kopia Górka i Ruch Światło Życie

Kopia Górka i Ruch Światło Życie

Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921 – 1987) pochodził ze Śląska. To niezłomny kapłan i wielki patriota. Za działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych . Gdy skazany na karę śmierci czekał na wykonanie wyroku, przeżył cudowne nawrócenie. Wyszedł z wojennych opresji i w roku 1950 otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1964 podjął dalsze studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (doktorat i habilitacja). Jako kapłan działał na rzecz odnowy moralno – religijnej. W latach 1957 – 60 prowadził diecezjalną akcję przeciwalkoholową nazywaną Krucjatą Wstrzemięźliwości. w roku 1963 wrócił do pomysłu organizowania rekolekcji oazowych w formie 15-dniowych turnusów wyjazdowych dla wszystkich. Oazy rozwinęły się z czasem w międzynarodowy Ruch Światło – Życie.

Po roku 1960 ksiądz Franciszek Blachnicki związał się z Krościenkiem, gdzie ściągnął go ówczesny proboszcz, ks. Bronisław Krzan. Bardzo szybko doprowadził do zaistnienia tej miejscowości jako ogólnopolskiego centrum oazowego, wypełniającego się latem – ku wściekłości ówczesnej władzy – grupami rozśpiewanej młodzieży. Do dziś krążą legendy o o problemach, na jakie narażeni byli nie tylko uczestnicy oaz, ale i okoliczni mieszkańcy sprzedający żywność czy oferujący noclegi. W skromnym domie pod Kopią Górką (kupionym w roku 1964) spędzał każdą wolną chwilę. W okolicznych miejscowościach organizował turnusy oazowe, w Szlachtowej czy Tylmanowej. Z czasem ośrodek pod Kopią Górką rozrósł się i w roku 1979 na zboczu powstało pod gołym niebem miejsce religijnych spotkań zw. Wieczernikiem, z 1000 miejsc na ławkach naturalnego amfiteatru.

W grudniu 1981 ks. Balchnicki wyjechał do Rzymu, gdzie zastał go stan wojenny. Nie wrócił do Krościenka, do śmierci mieszkał i pracował w polskim ośrodku Marianum w Carlsbergu (RFN). W kwietniu 2000 prochy ks. Franciszka Blachnickiego zostały przewieione z Carlsbergu do Krościenka i tu uroczyście złożone w nowym kościele. Od roku 1995 toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Na Kopiej Górce bywał kilka razy Karol Wojtyła, który publicznie wspominał o tym po uroczystościach kanonizacyjnych św. Jadwigi królowej w 1997 r. na krakowskich Błoniach i podczas „powtórki z geografii” w 1999 r. w Starym Sączu.

Sam kompleks położony wśród modrzewi składa się dziś z kilku obiektów, spośród których na pierwszym planie wymienić trzeba kaplicę Chrystusa Sługi (z ogromnym witrażem), poświęconą w 1976 r. przez kardynała Wojtyłę; Namiot Światła – oryginalny ośmioboczny budynek, który wyglądem, a zwłaszcza ciekawą symboliką ośmiu dużych otworów okiennych i trzech bram z zamocowanymi na nich fragmentami kolorowego szkła wraz z ogromną lampą (400 kg wagi) wewnątrz, ma przypominać Nową Jerozolimę opisaną w księdze Apokalipsy św. Jana. Uwagę zwraca też imponujący Wieczernik. To jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Krościenku nad Dunajcem, które ulokowano niczym amfiteatr na południowym stoku. Pierwotnie miało służyć spotkaniu Papieża Jana Pawła II z wiernymi podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1979 r. Dzisiaj odbywają się tu spotkania modlitewne uczestników oaz, często w blasku pochodni.

Centrum Ruchu Światło – Życie to oprócz Pienin najważniejsza i najbardziej znana w Polsce marka i znak rozpoznawczy Krościenka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *