Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Hałuszowa

Hałuszowa to mała wieś na północnych stokach Pienin Czorsztyńskich, położona u podnóży lesistego Gronia, cała leży w otulinie PPN. Za doliną potoczku leży odosobnione osiedle Kurzejówka, według podań darowane przez starościnę czorsztyńską szewcowi za…buty. Powierzchnia gruntów w Hałuszowej wynosi 440 ha, w tym 27% lasów. Mieszkańców zaledwie 200.

Hałuszowa była jedną z najmniejszych wsi w starostwie czorsztyńskim. Jej nazwa pojawia się w roku 1608 w dokumentach kościelnych. W 1616 wymieniane jest sołectwo, natomiast w 1620 – łąka w Hałuszowej obok gruntu chłopa Hucza. Lustracja z roku 1765 wylicza stąd 1 rolę, 6 zagród i folwark. W latach międzywojennych było w Hałuszowej 40% analfabetów, a ponad połowa ziemi ornej należała do majątku Czorsztyn.

Wioska stanowi mały rezerwat folkloru pienińskiego, zachowało się tu budownictwo góralskie, spotyka się jeszcze stroje regionalne w odmianie szczawnickiej. Do niedawna na polach widać było drewniane pługi i krowy w zaprzęgach. Sąsiedzi przezywali mieszkańców „niedźwiedziami”.

Kto chce odpocząć w ciszy i pełnym spokoju na pewno takie warunki znajdzie w tej wsi. Cudowne widoki, gospodarstwa agroturystyczne i gościnność mieszkańców oczekują na gości.

W szkole działa schronisko młodzieżowe,wycieczki jakie możemy zaproponować: do Czorsztyna, na Trzy Korony, do Grywałdu i dalej na Lubań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *