Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Grywałd

Grywałd

Jedną z większych wsi w gminie Krościenko n.D jest sołectwo Grywałd, leżące w Gorcach na południowych stokach Lubania, poza obszarem Pienin, z którymi jest jednak z nimi związane etnicznie i turystycznie. Centralna część wsi rozciąga się wzdłuż doliny Wąskiego Potoku uchodzącego do Krośnicy.Centrum wsi. w której mieści się remiza strażacka. ośrodek zdrowia, poczta oraz biblioteka położona jest na wysokości 530 m nad poziomem morza. Grywałd ma wiele przysiółków, pośród nich wyżej położone Wybraństwo /670 m/, i Wymyśle /690 m/, a także sołectwa takie jak: Podłazie, Glinki, Pod Tylką oraz położone w sąsiedniej dolinie Potoku Dziadowe Kąty.

Grywałd słynął kiedyś ze znachorów i czarowników a czyny tutejszego zbójnika Franka Potaśnika opiewały chłopskie legendy i ballady.

Zdaniem historyków, wieś powstała juz w wieku XIII, nazwa pojawia się z źródłach w latach 1330 i 1335 w formie Grunevald Grunvald. W wieku XIV była tutaj samoistna parafia, a sołectwo dzierżył ród Grywalskich. Istniejące od wieku XVI wybraniectwo łączyło się z przywilejami: wolnym wyrębem w lasach, prawem łowów i posiadaniem młyna, prawem tak zwanego „kurzenia” gorzałki i warzenia piwa na własny użytek. Po rozprzedaniu przez rząd austriacki ziem czorsztyńskiego starostwa, wieś weszła 1 roku 1812 w skład niedużego dominium krościeńskiego /wraz z Tylką/, od 1842 pozostającego w rękach rodziny Dziewolskich. Z Grywałdu pochodził Michał Marczak, bibliofil i gawędziarz, popularyzator kultury ludowej i współautor przewodnika po Pieninach i Szczawnicy. W roku 1994 wybudowano tu wodociąg, później sieć kanalizacji.

Wieś zamieszkują górale pienińscy o wyjątkowo bogatej kulturze. Zachowało się sporo budynków drewnianych w dawnym stylu.

Najciekawszym zabytkiem Grywałdu jest usytuowany w oddaleniu od zabudowy wiejskiej, położony na niewielkim pagórku, drewniany kościółek, pw. św. Marcina. Oddzielony jest on od głównej części Grywałdu korytem Wąskiego Potoku. Cmentarz zaś, na którym rosną cudne jesiony, otoczony został niewysokim murkiem z kamienia.

Grywałdzki dwór został w roku 1999 przeniesiony na Kamieniec koło Sromowiec Wyżnych, meble kupiło wcześniej Muzeum Tatrzańskie dla swojego oddziału w Łopusznej. Zabudowania podworskie zajmują siostry albertynki, prowadzą one w nowym budynku dom opieki.

Wieś ma dobre warunki letniskowe, a w zimie dobre tereny do turystyki narciarskiej. W wielu domach są pokoje gościnne. Wycieczki jakie proponujemy to m.in.: na Wdżar, na polanę Żarnowiec i na Lubań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *