Kategorie
Krościenko nad Dunajcem

Ciekawostki o Krościenku

Ciekawostki o Krościenku

 W centralnej części rynku znajduje się ratusz, pochodzi on z XIX w., wyróżnia go tutejszy styl pieniński. Nawiązuje on do architektury pensjonatów szczawnickich. W XIX wieku budynek ratusza był także siedzibą Urzędu Powiatowego i Sądu, na parterze znajdowały się małe cele więzienne. W czerwcu 1854 r. uroczystym śniadaniem został podjęty brat cesarski – Karol Ludwik, który płynął flisackimi łodziami. Do połowy XX w. tutejszy rynek był miejscem tradycyjnych targów w poniedziałki, a do II połowy XIX w. słynnych jarmarków na odpusty i świeta parafialne.

Przez wieki na rynku spotykali się handlarze z wiosek słynących z typowych dla siebie i wyrabianych na miejscu towarów.

 Krościenko od kilku stuleci jest związane z kultem Matki Bożej Różańcowej, kult, który zapoczątkował w latach 30 XVII wieku proboszcz Walenty Szugowski szybko zyskał szczególne uznanie wśród mieszkańców. Od tego też momentu październikowe święto parafii zdominowało odpust ku czci Wszystkich Świętych, który został odsunięty na dalszy plan. Tradycyjnym i co ciekawy zachowanym do dziś elementem tej formy pobożności są procesje odbywane po rynku w Krościenku do specjalnie przygotowanych ołtarzy.

 Obok Kościoła powstał amfiteatr przeznaczony dla pokazów góralskiego folkloru, młodych talentów czy innych gwiazd sceny muzycznej tak chętnie oglądanych przez gości i turystów. Na scenie często występuje zespół „Pieniny”, w noc świętojańską natomiast nie brakuje także romantycznych akcentów. Wtedy właśnie z niedalekiej przystani w dół Dunajca spływają efektowne rożświetlone wianki wypuszczanie przez miejscowe dziewczyny.

Cykliczną imprezą jest Krościeński Jarmark, czyli ciekawa prezentacja wyrobów pienińskich twórców ludowych w połączeniu z dobrą muzyką regionalną.

 Popiersie króla władysława Jagiełły umieszczone jest przy wlocie do rynku, trudno uwierzyć, ale ten pomniczek odgrywał kiedyś ważną rolę w lokalnej historii Krościenka nad Dunajcem. Powstał jak dużo tego typu pomników w granicach zaboru austriaskiego w w 1910 r., w 500 rocznicę zwycięskiej  bitwy pod Grunwaldem i stanowił bardzo dobry przykład swobód politycznych w biednej, ale jakże lojalnej wobec cesarza Galicji. Później przez cały czas międzywojenny pełnił funkcję głównego miejsca obchodów patriotycznych, gdzie co roku 11 listopada mieszkańcy świętowali kolejne rocznice odzyskania niepodległości.

  Ogromna świątynia – kościół p.w. Dobrego Pasterza ukończona została w latach 90. XX wieku, absolutnie dominuje nad całym Krościenkiem i powoli staje się nowym symbolem miasteczka i raz na zawsze rozwiązuje problemy z brakiem miejsca dla parafian. Stanowi ona ukoronowanie ponad 100 letnich starań, w trakcie których walczyły ze sobą różne myśli – zaczynając od przebudowy starego kościółka, przez plany lokalizacji świątyni po drugiej stronie rzeki, kończąc na powstały w 1938 r. i nieistniejący już Dom Parafialny, póżniej Kaplicę Dobrego Pasterza zlokalizowaną na dzisiejszym dziedzińcu nowego kościoła.

Wewnątrz uwagę przykuwa ołtarz główny. W dolnym kościele znajduje się grobowiec legendarnego kapłana ks. Franciszka Blachnickiego, po drugiej stronie uwagę można zwrócić na cenną Drogę Krzyżową, przeniesioną tutaj ze starego kościółka przy rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *